راهنمای خرید دستگاه هویه و دستگاه لحیم کاری

مطمئناً همه کسانی که با برق و الکترونیک آشنایی دارند دستگاه هویه و دستگاه لحیم کاری را می شناسند و تقریباً همه آنها از این دستگاه استفاده کرده اند. شاید شما هم از آن دسته افراد باشید. فرقی نمی کند مبتدی باشید یا حرفه ای ، اما اگر به دنبال کار مناسب خود هستید، راهنمای خرید هویه کیفیت های مختلفی دارد.

مارک ها و محصولات مختلف با دسته بندی های مختلف کیفیت باعث سردرگمی خریدارن می شوند. آنها براساس مصرف انرژی طبقه بندی می شوند که معمولاً با وات بیان می شوند. اما برای خرید هویه و دستگاه لحیم کاری باید نکاتی قبیل انواع هویه لحیم کاری توان و…. که در این نوشته توضیح میدهیم.

تعریف هویه به زبان ساده

یکی از ابزارهای متداول در ساخت پروژه های مختلف از جمله پروژه های الکترونیکی هویه لحیم کاری است. هویه لحیم کاری یک ابزار دستی است و وظیفه اصلی آن لحیم کاری است. قلع یا فلز لحیم را گرم می کند تا ذوب شود و بین دو قطعه که باید با هم لحیم شوند قرار میگیرد.

انواع هویه لحیم کاری

انواع هویه لحیم کاری

هویه های ثابت

اگر به دنبال ارزان ترین هویه ها در بازار هستید هویه ثابت مناسب شماست این مدل که نمی توانند دما را تنظیم کرده و با توان ثابت کار کنند و بیشتر از انواع دیگر هویه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

هویه های ثابت با برق 220 ولت شهری کار می کنند و در توان های مختلف از 15 وات تا چند صد وات در دسترس هستند. از این هویه ها برای اهداف مختلف متداول استفاده می شود. از لحیم کاری خوب یک صفحه مدار چاپی گرفته تا اتصال قطعات فلزی قابل لحیم شدن.

هویه گازی

این بخاری با استفاده از گاز مایع ذخیره شده در مخزن خود ، گرمای مورد نیاز خود را تولید می کند ، بنابراین در صورت تمام شدن سوخت آن، باید مانند یک فندک گاز آن را شارژ کنید.

هویه شارژی

هویه شارژی همانطور که از نامش پیداست با قرار دادن در پایه شارژ مخصوص خود بارگیری شده و در صورت لزوم استفاده می شود.

هویه باتری خور

هویه باتری خور با چندین باتری 1.5 ولتی با باتری کتابی کار می کند. بعضی از این دستگاه ها می توانند هم با باتری و هم کامپیوترهای USB کار کنند.

هویه متغیر

برخلاف هویه ساده ، هویه متغیر یا چند توان وجود دارد. این دستگاه ها معمولاً دکمه انتخاب برق دارند و در انواع پیشرفته تر ، این گزینه با ولوم برای تنظیم دما جایگزین می شود. هویه متغیر امکانات پیشرفته تری وجود دارند که کنترل دما را به صورت دیجیتالی انجام می دهند

هویه تفنگی

نوع دیگر هویه های الکتریکی، هویه های تفنگی می باشند. این هویه ها توان بالاتری نسبت به هویه های قلمی دارند (حدود ۱۰۰ وات و بیشتر)، نوک آن ها پهن تر می باشد و برای لحیم کاری پایه ها و قطعات درشت تر به کار می روند.

نوع دیگر هویه برقی تفنگی است. قدرت این ابزار بیشتر از هویه های معمولی(قلمی) است (حدود 100 وات یا بیشتر) ، نوک آنها گسترده تر است و برای لحیم کاری پایه ها و قطعات بزرگتر استفاده می شود.

بهترین مارک دستگاه هویه و دستگاه لحیم کاری

بهترین مارک دستگاه هویه و دستگاه لحیم کاری

معروف ترین برندها و بهترین برند های هویه عبارتند از:

  • برند سومو
  • برند گات ژاپن
  • برند پروسکیت
  • برند دایو
  • برند لیکوتا
  • برند امگا
  • برند رونیکس
  • برند کسری
  • برند پاور پلاس

راهنمای خرید دستگاه هویه و دستگاه لحیم کاری

ساخت هویه لحیم کاری

امروزه انواع مختلفی از این دستگاه از مواد مختلفی ساخته شده است که بسته به نوع عملکرد آنها متفاوت است. اما دسته آنها باید عایق بندی شود تا هنگام اتصال به منبع تغذیه گرم نشود. دسته این محصول معمولاً از چوب یا پلاستیک ساخته می شود. نازل آن معمولاً طبق استانداردهای خاصی طراحی و ساخته می شود و مواد آن بسته به عنصر و بخاری به کار رفته در آن متفاوت است.

پایه ای هویه بخرید

برای ایمنی هنگام کار با هویه بهتر است پایه ای هویه بخرید اکثر هویه ها با دامنه قیمت متوسط ​​تا پایین بدون پایه به فروش میرسند  و باید پایه ای هویه جداگانه خریداری شوند. داشتن پایه مناسب نکته بسیار مهمی است ، زیرا نداشتن پایه در هنگام لحیم کاری یک مشکل بزرگ است و علاوه بر اینکه کار در آن را دشوار می کند ، حتی می تواند باعث سوختگی یا آتش سوزی شود.

قیمت  هویه چند است؟

محدوده قیمت هویه از ده هزار تا چند صد هزار تومن است. به طور طبیعی، با افزایش قیمت هویه ، کیفیت آن نیز از نظر ساختاری افزایش می یابد. این کیفیت باعث افزایش طول عمر دستگاه می شود. از طرف دیگر ، کیفیت نوک آن بهتر خواهد بود.

کنترل دما متغییر

لحیم کاری های مختلف به دمای متفاوتی نیاز دارند ، که باعث می شود کنترل دمای دستی آنقدر ارزشمند باشد که نوع متغیر این امکان را به شما می دهد.

سازگاری نوک هویه

نه تنها در برخی از نکات فلزی قابل تعویض است ، بلکه با مارک های دیگر نیز سازگار است و نیازی به خرید همان مارک نیست.

اندازه دستگاه لحیم کاری

اندازه دستگاه لحیم کاری

اندازه هویه علاوه بر اینکه مستقیماً به ولتاژ کارایی و مصرف برق مربوط می شود ، نگهداری ، لحیم کاری و تمیزکاری را تسهیل می کند و هنگام کار با قطعات بزرگتر می توانید از نوع بزرگتر آن استفاده کنید.

نحوه ای کار هویه لحیم کاری

برای لحیم کاری شما به یک سیم لحیم کاری با آلیاژ مناسب و روغن لحیم کاری نیاز دارید. آهن لحیم کاری را با یک دست و سیم لحیم شده را با دست دیگر نگه دارید. سیم لحیم را زیر قطعه مورد نظر و لحیم قرار دهید.

هویه را به سیم نزدیک کنید. با افزایش دمای دستگاه ، روغن شروع به گرم شدن و تبخیر می کند. دستگاه را به سیم وصل کنید تا به جای قطعه ذوب شود. تمام تلاش خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که لحیم مذاب این فضا را کاملاً پر کرده است. سپس سیم و کابل را جدا کرده و منتظر خنک شدن و سفت شدن اتصال باشید.

توان هویه چقدر است؟

تشخیص توان هویه به دو شکل است، یکی بر اساس نوک هویه و دیگری بر اساس توان هویه که در دفترچه ای راهنمای محصول ذکر شده است اگر دستگاه شما دفترچه راهنما نداشت در اینرنت سرچ کنید.

اگر مدل هویه خود را نمیدانید باید به نوک هویه توجه کنید اگر به عنوان مثال نوک هویه 40 واتی کوچک است ، و نوک هویه 100 وات و سر نوک دارای یک سر بزرگتر

اگر فقط با تابلوهای الکترونیکی معمولی سر و کار دارید ، یک هویه با توان 40 وات و 60 وات کار را انجام می دهد. اما اگر لازم است اتصالات محکم تری مانند سیم های قطر بزرگ یا صفحات فلزی را به یکدیگر لحیم کنید ، باید نیروهای بیشتری را در نظر بگیرید.

تمیز کردن نوک هویه

تمیز کردن نوک هویه

این محصول در معرض هوا باشد زنگ میزند و به یک عایق حرارتی تبدیل می شود که کار با آن را دشوار می کند. برای تمیز کردن بالا می توان با پد های تمیز کننده نسوز تمیز کرد. بهتر است از اسفنج مرطوب یا فرچه تمیز کننده استفاده کنید تا لحیم کاری را که روی آن تمیز شوند.

هویا یکی از ابزارهای مهم و ضروری در صنعت برق و الکترونیک است و کاربردهای فراوانی دارد. انواع راهنمای خرید هویه از ابزارها وجود دارد که هر کدام برای کار خاصی استفاده می شوند. تمام افرادی که در زمینه برق و الکترونیک فعالیت می کنند بارها از این ابزار استفاده می کنند. حتی افراد مبتدی نیز می توانند به راحتی با آن کار کنند. برای استفاده از این ابزار باید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید و بدانید کدام یک برای شغل شما مناسب تر است.

انجام کارهای الکترونیکی بدون این ابزار تقریبا غیرممکن است. زیرا نصب قطعات الکترونیکی بر روی مدار یا تعویض قطعات روی برد به این ابزار نیاز دارد. البته باید به نوع مورد استفاده توجه کنید. این ابزار در انواع مختلف و با دماهای متفاوت در بازار موجود می باشد.

برخی از قطعات، مانند آی سی های روی برد، به نوع راهنمای خرید هویه نیاز دارند، اما قطعاتی مانند مقاومت ها و خازن های سرامیکی می توانند دماهای بالاتری را تحمل کنند. اگر مشغول تعمیر لوازم الکترونیکی هستید و یا به هر دلیلی قصد خرید این ابزار را دارید، باید با انواع و کاربردهای آن آشنا باشید. در این مقاله به معرفی انواع هوی و بررسی موارد مهم در هنگام خرید آن ها می پردازیم.

هویه چیست؟

این ابزار همه کاره برای لحیم کاری و اتصال دو یا چند قطعه در یک پروژه الکترونیکی و الکتریکی استفاده می شود. راهنمای خرید هویه یک آلیاژ قلع است که با گرما ذوب می شود. پس از خنک شدن، سفت شده و اتصال دائمی بین قطعه و سیم ایجاد می کند.

تا زمانی که در معرض دمای بسیار بالا قرار نگیرد، پایدار می ماند، اما در دمای بالا دوباره ذوب می شود و با قطع شدن اتصال، قطعات آن جدا می شود. منبع گرمایی تولید شده برای ذوب قلع معمولاً الکتریکی است، اما برخی از انواع از منابع دیگر استفاده می کنند.

حرارت تولید شده در المنت به انتهای ابزار منتقل شده و از طریق آن عملیات راهنمای خرید هویه یا لحیم کاری انجام می شود. توان یونیت این دستگاه وات بوده و با حرف W مشخص می شود. کار با این دستگاه به صورت دستی انجام می شود. فقط مواظب باشید هنگام لحیم کاری دستانتان نسوزد. هویا کاربردهای زیادی دارد و معمولاً برای ساخت، تعمیر، تقویت و جداسازی قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

راهنمای خرید انواع هویه

راهنمای خرید هویه با یک جستجوی ساده در بازار به میزان تنوع این ابزارها و هر یک از آنها در یک مورد خاص مفید و مورد استفاده قرار خواهید گرفت. اگر بخواهیم مروری بر انواع رنگ ها داشته باشیم، می توانیم آنها را به دو نوع ثابت و متغیر دسته بندی کنیم.

نکات مهم در خرید هویه هنگام خرید این ابزار باید به نکات زیر توجه داشته باشید

نوع ابزار راهنمای خرید هویه

اولین و مهمترین نکته در خرید این ابزار این است که متناسب با نوع کار انجام شده باشد. هر محصول دارای ویژگی های خاصی است و برای هدف خاصی استفاده می شود. هنگام خرید این ابزار ابتدا باید نوع کار خود را مشخص کنید و سپس نوع مناسب آن را خریداری کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید با اجزای DIP کار کنید، نوع معمولی و ساده آن کار را برای شما انجام می دهد. اما اگر با SMD و قطعات حساس تری سر و کار دارید باید از انواع پیشرفته تری استفاده کنید.

جنس و نوع نوک راهنمای خرید هویه

قطعات این سری ابزار از آلیاژ فلز ساخته شده و باید از مواد مرغوب و مقاوم در برابر شعله ساخته شود تا در حین کار چسبندگی ناخواسته ایجاد نکند و در مدت زمان کوتاهی سیاه و اکسید نشود. برخی از مدل ها دارای نوک هایی با اشکال مختلف هستند و می توان از آنها برای انجام کارهای بیشتری استفاده کرد. قابلیت تغییر نکات یک ویژگی مهم است که نباید از آن غافل شد.

زیرا در صورت آسیب دیدن نوک می توان آن را با نوک سالم تعویض کرد. همچنین به کاربران امکان استفاده از سری های مختلف را می دهد. مورد بعدی اندازه سری استفاده شده است. نوک های کوچک برای کارهای ظریف و قطعات ظریف استفاده می شود. نوک ضخیم تر دمای بیشتری را پخش می کند و برای قطعات با فواصل بیشتر و حساسیت کمتر مناسب است.

جنس دسته راهنمای خرید هویه

معمولا دسته این ابزار از چوب و پلاستیک است. دسته چوبی گرمای کمتری جذب می کند و داغ نیست. در نتیجه دست کاربر را گرم نمی کند و می توان برای مدت طولانی از آن استفاده کرد. به همین دلیل است که آنها به نوعی بهترین دسته هستند. اگر ابزاری با دسته پلاستیکی انتخاب می کنید، مطمئن شوید که از پلاستیک نسوز ساخته شده است.

 پایه‌ی محصول راهنمای خرید هویه

داشتن پایه برای این ابزار یک مزیت مهم است. هنگام انجام کار سرعت کار را افزایش دهید و از خطرات احتمالی مانند سوختگی و آتش سوزی جلوگیری کنید. ابزارهای ارزانتر معمولاً بی اساس هستند و باید آنها را جداگانه تهیه کنید. پس بهتر است ابزاری با فونداسیون خود را از ابتدا خریداری کنید. زیرا لحیم کاری بدون فونداسیون کار بسیار مشکل بوده و خطرات زیادی دارد.

 دمای هویه

راهنمای خرید هویه همه چیز به نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد. برای کار با قطعات SMD با حساسیت بالا، حسگرها و آی سی ها، باید از ابزارهایی با دمای پایین استفاده کنید. اما هنگام کار با قطعات DIP و اتصالات سنگین، با افزایش دما کار آسان تر می شود. بنابراین مطمئن شوید که بخشی را در نظر بگیرید که در آن به این ابزار برای کار کردن نیاز دارید.

 توان خروجی هویه

راهنمای خرید هویه قدرت این ابزار ارتباط مستقیمی با نوع کار شما دارد. زیرا تعیین می کند که ابزار چقدر گرما می تواند تولید کند. برای کارهای سبک باید از انواع متوسط ​​و کم توان استفاده کرد. ظرفیت بالا نیز برای اتصالات سنگین استفاده می شود. به عنوان مثال برای لحیم کاری تخته های نازک یک منبع تغذیه با توان 40 یا 60 وات کافی است. اما قطعاتی مانند سیم های بزرگ و کانکتورها به بیش از 100 وات برق نیاز دارند.

 زمان کارکرد هویه

در واقع زمانی است که ابزار می تواند کار را بدون وقفه انجام دهد. نوع معمولی آن برای مصارف خانگی و کارهای کوتاه مدت مناسب است. اما اگر برای تعمیرات الکترونیکی و کارهای طولانی مدت به این ابزار نیاز دارید، باید از بخاری استفاده کنید که بتواند دما را تنظیم کند.

قیمت هویه

راهنمای خرید هویه این دستگاه ها با قیمت های متفاوت از 10 هزار تومان تا چند صد هزار تومان در بازار موجود هستند. اما آنچه اهمیت دارد کیفیت بالا و نتیجه مطلوب است. البته قیمت بالاتر همیشه نشان دهنده کیفیت بالا نیست، اما طبیعتا هر چه ویژگی های یک محصول بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می رود. نکته مهم در خرید این ابزار توجه به ویژگی های متناسب با نوع کار و میزان بودجه ای است که در اختیار دارید.

لیست پرفروش ترین هویه لحیم

لیست پرفروش ترین هویه لحیم

منبع
nytimes

دوستان برای تکمیل این مقاله تجربیات خود را باما به اشتراک بگذارید. 🌹🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *