انواع آچار آلن و راهنمای خرید آچار آلن

آچار آلن ابزاری به ظاهر کوچک اما بسیار کاربردی است که احتمالاً جایی در جعبه ابزار شما دارد. شکل ظاهری این ابزار در طراحی ساده آن L شکل است که دو لبه انتهایی آن به صورت شش ضلعی بریده می شود تا در سوراخ پیچ شش ضلعی فرو رود.

جای خالی آچار آلن در جعبه ابزار شما زمانی مشخص میشود که شما با پیج یا های پنچ ضلعی طرف باشید. پیچ ​​های آلن را فقط می توان با این ابزار شل یا محکم کرد، بنابراین آچار آلن وسیله ای برای باز کردن پیچ های آلن است.

جالب است بدانید که پیچ های آلن در دستگاه های مختلف مانند ماشین ، تلفن همراه و حتی یخچال و فریزر مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل استفاده گسترده از پیچ های آلن در چنین دستگاه هایی لبه فرورفته آن است که احتمال ضربه به پیچ و تغییر شکل آن را محدود می کند. بعلاوه ، از آنجا که سطح تماس بین آچار و پیچ شش گوش شش ضلعی است ، احتمال لیز خوردن آچار از پیچ و آسیب دیدن دندانهای آن بسیار کم است.

شما هم احتمالا تصمیم به خرید آچار آلن را دارید، توصیه ما به شما این است تا انتهای این مقاله باماهمراه باشیدتا بانکات کلیدی برای خرید آچار آلن آشنا شویم.

ویژگی های آچار آلن

 • سطح تماس بین پیچ و آچار آلن در برابر هرگونه ضربه و خوردگی محافظت می شود.
 • برای باز و بسته شدن پیچ و مهره میتوانیم از هر دو طرف آچار آلن استفاده کرد.
 • پیچ آلن را می توان به یک سری آچار متصل کرد و سپس در جای خود پیچ ​​کرد.
 • تنها وسیله ای است که می توان پیچ های بدون سر آلن را باز و بسته کرد.
 • قیمت خرید بسیار مناسب که همه باید در جعبه ابزار خود داشته باشند.
 • گشتاور آچار به اندازه ای طول اهرم آچار آلن بستگی دارد.
 • این ابزار بسیار کوچک ، سبک و ساده است.

از جمله مزایای آچار با کیفیت عبارتند از:

 • مقاومت بالا در برابر رطوبت ، گرما ، ضربه ، سایش ، زنگ زدگی و خوردگی
 • قابلیت استفاده در یک محیط کاری محدود
 • قیمت مناسب
 • ابزار کار راه انداز و کاربردی
 • استفاده ای راحت و بدون نیاز به تخصص خاصی
 • بدون ایجاد صدایی کار را به نحوه عالی به انجام میرساند
 • بسیار کوچک ، سبک و ساده برای جابجایی آسان

ویژگی های آچار آلن

کاربرد های آچار

این ابزار بسیار کوچک ، سبک و ساده در زمینه های مختلف صنعت ، الکترونیک ، مکانیک و حتی برنامه های کاربردی خانگی مورد استفاده قرار می گیرد:

 • کاربرد در برنامه های عمومی مانند تعمیر لوازم خانگی مانند تلویزیون ، یخچال ، ماشین لباسشویی
 • کاربرد در کاربردهای صنعتی مانند ساخت یا تعمیر ابزار و کالاهای چوبی مانند مبلمان
 • کاربرد در محل کار و فعالیتهای مربوط به تعمیر اتومبیل ، دوچرخه و موتور سیکلت
 • در تعمیر دستگاه های الکترونیکی مانند تلفن همراه ، لپ تاپ ، کامپیوتر و تبلت استفاده می شود
 • کاربرد در خانه ها ، کارگاه های صنعتی ، مغازه ها ، دفاتر و غیره

انواع آچار آلن

آچار آلن ابزاری با طراحی انعطاف پذیر است که تمام نیازهای کاربران را برآورده می کند. این ابزار دارای جعبه های مختلفی است که باعث زیبایی آن می شود.

بنابراین حتی می توانید این ابزار را در اختیار دوستان حرفه ای خود قرار دهید. آنچه در مورد آچار آلن قابل توجه است ، طراحی انعطاف پذیر آن است. در اینجا انواع آچار وجود دارد:

آچار L شکل

همانطور که میدانید شکل معمول آچار آلن L شکل است. از آنجا که دسته این آچار بلند است ، گشتاور بیشتری به پیچ وارد می شود. در نتیجه می توانید پیچ ​​هگز را با آچار با فشار کمتر باز و بسته کنید. از هر دو طرف L-spanner می توان استفاده کرد.

از طرف بلند آچار برای باز و بسته شدن پیچ هگز در فضاهای باریکتر و جایی که پیچ در یک سوراخ طولانی قرار دارد استفاده می شود. در صورت نیاز به گشتاور بیشتر ، از قسمت کوچکتر آچار استفاده می شود.

انواع آچار آلن

ستاره ای یا خورشیدی

آچار ستاره ای یا خورشیدی مدل آچار دیگری است که با مدل سازی مدل L طراحی و ساخته می شود. تنها تفاوت در طراحی سری کلیدهاست که به عنوان یک ستاره 6 پر مشاهده خواهید کرد. به این دلیل که پیچ شش ضلعی ستاره ای یا خورشیدی است.

امروزه از پیچ های ستاره ای یا خورشیدی در قسمت های مختلف مانند لپ تاپ ، تلفن های همراه ، رایانه و حتی وسایل نقلیه استفاده می شود. شکل ستاره ای این پیچ باعث می شود آچار و پیچ بیشتر با یکدیگر درگیر شوند و کلید بلغزد و بیرون نیاید.

این مزایا همچنین گشتاور را افزایش می دهد ، بنابراین فشار دستی برای باز و بسته شدن پیچ ستاره ای یا خورشیدی را کاهش می دهد. استفاده از آچار ستاره ای با پیچ در حال گسترش در صنعت فضایی است زیرا به دلیل طراحی کوچک به فضای کمتری احتیاج دارد و همچنین توانایی بالایی در نگهداری اتصال دارد.

آلن سرگرد

هر چند به دلیل اینکه آچار آلن سر گرد به صورت زوایه دار و مایل وارد پیچ می شود، احتمال سر خوردن آچار از داخل پیچ زیاد بوده و در نتیجه کار کردن با آن زیاد راحت نیست.

اما از آنجا که آچار از زوایه دار و مایل وارد پیچ است ، احتمال لیز خوردن آچار از پیچ زیاد است و بنابراین کار با آن چندان راحت نیست.

آلن T شکل

یک مدل آچار متفاوت با شکل L شکل آلن به شکل T طراحی شده است. یک دسته T در این آچار قرار داده شده است که یا سه طرف آچار است یا فقط یک انتهای آچار است.

مزیت آچار نوع T در مقایسه با مدل های دیگر آچار آلن پرسرعت بودن آچار به دلیل وجود دسته آن است.

آلن P شکل

ترکیب آچارهای آلن T شکل L شکل باعث ایجاد این مدل شده است. آلن P شکل دارای یک دسته است که نگه داشتن و استفاده از آچار را آسان می کند.

این مزیت باعث می شود پیچ ​​سریعتر باز شود و فشار کمتری وارد شود. توجه داشته باشید که اندازه آچار P بزرگتر از مدلهای معمولی است ، بنابراین به فضای کار بیشتری نیاز دارد.

آلن سه طرفه

در هر سه طرف این آچار آلن سه طرفه آچار وجود دارد ، اما اندازه هر قسمت متفاوت است. از آنجا که آچار به شکل مثلث است ، در هیچ فضایی قابل استفاده نیست و اکثر دوچرخه سواران آن را برای تعمیرات سبک دوچرخه با خود حمل می کنند.

آلن حلقه ای

در مدل آچار آلن ، اندازه های مختلف این ابزار در یک حلقه قرار می گیرد و دقیقاً مانند جاکلیدی، هر بار می توان از یکی از آچارها استفاده کرد.

پیچ گوشتی آلن

آچار پیچ گوشتی آلن کاملاً شبیه پیچ گوشتی است ، اما سری آن به صورت شش ضلعی ، ستاره ای و یا سر گرد برای باز و بسته شدن آسان پیچ های آلن ، ستاره یا سر گرد طراحی شده است.

آچار آلن کوتاه

آچار آلن کوتاه از نظر طراحی شبیه آچار L شکل است اما اندازه آن کوچکتر است. در واقع طول آچار خیلی کم است که در فضاهای محدود و کوچک به راحتی قابل استفاده است.

آلن جغجغه ای

اگر با آچارها آشنایی داشته باشید ، می دانید که آلن جغجغه ای به دلیل قابلیت پیچ خوردن پیچ ها سریعتر باز و بسته می شود ، به همین دلیل به عنوان بهترین نوع آچار شناخته می شود.

برای استفاده از آچار ، تنها کافی است یک دسته ضامن دار داشته باشید و یک سری آلن ، ستاره یا سر گرد را روی آن وصل کرده و پیچ ها را در اسرع وقت باز و بسته کنید.

آچار آلن چاقویی

آچار آلن چاقوی مجموعه ای از آچارهای آلن در اندازه های مختلف که به یکدیگر متصل هستند و اتصال آنها مانند چاقو است. این مجموعه از آچار های آلن به دلیل قابلیت جمع شدن و بسته شدن در محفظه خود به راحتی قابل جابجایی است.

چاقوهای سویسی را در نظر بگیرید. این چاقوها از پهلو باز می شوند. در صورت عدم نیاز ، می توان آنها را دوباره جمع کرد. آچار آلن چاقویی به همین صورت طراحی شده است.

این آچار ها از کنار می توانند باز شوند ، مانند چاقوهای ضامن دار، وجود اندازه های مختلف در کنار هم و به صورت دسته ای باعث افزایش استفاده از این دستگاه برای باز و بسته شدن پیچ های مختلف می شود.

راهنمای خرید آچار آلن

راهنمای خرید آچار آلن

سایز آچار

سایز آچار در جدول مشخصات آچار به صورت سایز SAE (اینچی) و سایز متریک (میلیمتر) در شده است.

متریک (میلیمتر): استاندارد متریک که در آن ابعاد در این استاندارد بر حسب میلی متر آورده شده است.

SAE (اینچی): اینچ استاندارد ، که در آن اندازه آچار ها بر اساس کسری از اینچ تعیین می شود

آچارهای آلن را می توان به صورت جداگانه خریداری کرد ، اما بهتر است همیشه آنها را بصورت ست خریداری کنید که از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

علاوه بر این ، این مجموعه ها محبوب ترین اندازه ها را شامل می شوند. و از آنجا که پیچ های شش ضلعی متداول ترین اندازه متریک هستند ، حتما دو مجموعه آچار بخرید ، یکی SAE و دیگری متریک.

آچار تک بخریم یا ست؟

اما توصیه ما به شما این است که حتما یک ست آلنی بخرید چرا که هم مقرون به صرفه خواهد بود و هم می توانید اندازه های مختلف آن را داشته باشید تا در صورت نیاز مجبور به خرید آنها به صورت تکی نباشید. ست کامل معمولا در تعداد ۹ الی ۱۲ تایی عرضه می شوند.

اما توصیه ما به شما خرید مجموعه های آچار آلن است ، زیرا در دسترس خواهد بود و می توانید اندازه های مختلفی داشته باشید ، بنابراین در صورت لزوم مجبور نیستید آنها را به صورت جداگانه خریداری کنید. ست های کامل معمولاً از 9تایی تا 12تایی در دسترس هستند.

بهترین مارک آچار آلن

برند استنلی

یکی دیگر از مارک های معروف ابزار استنلی است. این برند در زمینه طراحی و ساخت ابزار دستی و لیزری بسیار فعال است. پرفروش ترین مدل این برند آچار آلن است.

بهتر است بدانید که مواد ساخته شده برای ساخت آچار آلن برند استنلی از فولاد ، آلیاژ کروم و وانادیوم است که باعث مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار می شود.

برند رونیکس

ronix یکی از بهترین و معروف ترین مارک ها در زمینه طراحی و تولید ابزار است. رونیکس یکی از بهترین مارک های موفق تولیدکننده ای آچار آلن در ایران است که معمولاً از آلیاژهای استیل ، کروم و وانادیوم برای ساخت آچار آلن استفاده میکند.

برند نولان

راهنمای خرید آچار آلن

نولان یکی از بهترین مارک های ایرانی است که توانسته با تولید ابزارآلات با کیفیت توجه مشتریان خود را به خود جلب کند. محصولات این شرکت از آلیاژ کروم وانادیوم ساخته شده اند.

همانطور که میدانید کروم آلیاژی است که بسیار با دوام و قابل انعطاف است و این ابزارهای نولان دارای خاصیت ضد خراش و زنگ زدگی نیز هستند.

برند توسن

معتبرترین و شناخته شده ترین مارک در زمینه ابزار ، برند توسن است. آلیاژ ساخت آچار آلن برند توسن از کروم وانادیوم است. محصولات این برند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و مقاومت بالایی در برابر رطوبت و ضربه دارند.

جنس آچار

هنگام خرید حتما به مواد بکار رفته در ساخت آلن ها توجه داشته باشید که باید از فلز یا فولاد ساخته شوند و سطح روکش شده آن که معمولاً از فسفات ساخته می شود نیز باید روی سطح آن باشد.

مواد به کار رفته در ساخت آچار برای خرید مهم است. آچار یک ابزار همه کاره است که دائماً تحت فشار قرار می گیرد. به دلیل تحمل گشتاورها و نیروهای زیاد این ابزار ، مواد آن باید فولادی باشد.

از طرفی قرار دادن این ابزار در محیط های مختلف باعث سایش ، خوردگی و زنگ زدگی در آن شده و در نتیجه مقاومت نهایی دستگاه را کاهش می دهد. بنابراین لازم است سطح آچار را با یک لایه محلول فسفات چرب کنید تا آسیب های زیست محیطی در آینده کاهش یابد.

این روکش بکار رفته در آچار آلن از خوردگی و زنگ زدگی جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که در برخی موارد از پوشش پلاستیکی استفاده می شود.

نمره ای آچار آلن

یکی از مهمترین مواردی که باید هنگام تهیه آچار به خاطر بسپارید ، اندازه آچار بر اساس اندازه پیچی است که قصد باز و بسته شدن آن را دارید.

آچارها مانند اندازه ابزاری که می توانند بر اساس اندازه دسته بندی شوند ، به متریک و اینچ تقسیم می شوند.

لیست پرفروش ترین آچار آلن

لیست پرفروش ترین آچار آلن

منبع
nytimeslatimes

دوستان برای تکمیل این مقاله تجربیات خود را باما به اشتراک بگذارید. 🌹🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *