راهنمای خرید انواع تجهیزات تعمیرگاهی خودرو

تجهیزات تعمیر خودرو به دستگاه‌ها و ماشین‌هایی اطلاق می‌شود که برای تعمیر خودروهای سبک و سنگین و سرویس‌های دوره‌ای آن‌ها در کارگاه‌هایی مانند: باطری سازی، آپاراتی و مکانیکی ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از مهمترین عناصر در تعمیرگاه ها به جز مکان هایی مانند خدمات تخصصی و … مواد مصرفی و تجهیزات خدماتی هستند که نقش مهمی در جلب رضایت مشتریان و ارائه خدمات درجه یک برای آنها ایفا می کنند.

با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به تجهیزات مدرن تر تعمیرات، این نیاز به طور فزاینده ای احساس می شود و مالکان خودرو به عنوان مشتریان عمده صنعت تعمیر خودروهای سبک و سنگین، تمایل به استفاده از خودروهایی با امکانات ایمنی و راحتی بیشتر با تعمیر و نگهداری کمتر دارند. هزینه ها و مصرف سوخت کمتر و آلودگی محیط زیست.

یکی از راه های دستیابی به این اهداف، ارائه خدمات تعمیرات بهتر به مشتریان و مالکان خودرو، استفاده از تجهیزات تعمیر مناسب، دقیق، باکیفیت و منطبق بر آخرین فناوری های مورد استفاده در خودروهای وارداتی و ایرانی است.

شارژر باتری خودرو

شارژر باتری خودرو

برای افزایش عمر باتری خودرو بهتر است باتری را به تدریج شارژ کنید. جریان تولید شده توسط شارژر باتری خودرو باید پیوسته باشد. دستگاه های شارژ نیز شامل ترانسفورماتورهایی هستند که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می کنند. علاوه بر این، شارژ باتری خودرو در صورت لزوم باعث ایجاد ولتاژ پایدار و محافظت از باتری خودرو می شود. با شارژ باتری ماشین می توانید چندین سال دیگر از باتری استفاده کنید.

شارژر باتری خودرو از یک پریز برق شهری برای شارژ باتری خودرو استفاده می کند. خروجی های مثبت و منفی وجود دارد که به سر باتری متصل می شوند.

متوسط ​​باتری خودرو با ظرفیتی در حدود 48 ساعت شارژ می شود. یعنی باتری در 48 ساعت، شارژر با جریان 2 آمپر در 24 ساعت، جریان 8 آمپر در 6 ساعت و غیره جریان می دهد.

گاهی اوقات به دلایل مختلف امکان دارد که شارژ باتری خودرو تمام یا به اصطلاح عامیانه باطری خالی شود در این مواقع ما به دستگاه قابل حمل شارژر باتری خودرو نیاز داریم

نحوه ای اتصال باتری به دستگاه شارژ

قبل از شروع فرآیند شارژ باتری خودرو، همیشه سطح الکترولیت را بررسی کنید. یک محفظه کوچک روی باتری ماشین وجود دارد که به شما در درک سطح الکترولیت کمک می کند.

در صورت لزوم، الکترولیت بیشتری به باتری خودرو اضافه کنید. سپس سر باتری ها را تمیز کنید. سیم مثبت (+) شارژر را به قطب مثبت باتری و سیم منفی را به قطب منفی باتری وصل کنید. ترمینال سیم مثبت معمولا قرمز است و اندازه قطب مثبت باتری بزرگتر از قطب منفی است.

شارژر را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید. یک سنسور شارژر تقویت کننده را به شما نشان می دهد که نشان می دهد باتری در حال شارژ شدن است. اگر شارژر نمی تواند جریان را به طور خودکار تنظیم کند، باید آن را به صورت دستی تنظیم کنید.

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ خودرو

سیستم عیب یاب داخلی خودرو یا به اختصار OBD یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که در کامپیوتر مدرن (ECU) خودروهای مدرن تعریف شده است. این سیستم اطلاعات را از سنسورهای مختلف موتور دریافت می کند و همیشه آنها را رصد می کند. اگر یکی از اجزای موتور به درستی کار نکند، ECU خطا را به عنوان خطای سیستم ثبت می کند.

دستگاه دیاگ Diagnostic Tool یک دستگاه عیب یابی است که به پورت تعبیه شده در ECU متصل می شود، سامانه دیاگ با دریافت اطلاعات از سنسورها و بررسی پارامترهای مختلف در رایانه خودرو، خطاهای سرویس ها را به طور کامل یا تنها در قالب کدهای ویژه نشان می دهد.

انواع دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه های تشخیص عیب خودرو انواع مختلفی دارند که هر کدام از نظر عملکرد و کاربرد متفاوت هستند. دستگاه های عیب یابی ثابت، قابل حمل و بی سیم از مهم ترین دسته بندی های این محصول هستند.

دستگاه دیاگ ثابت

به صورت کامپیوتر کامل ساخته شده و با کابل به ماشین متصل می شود. این قدیمی ترین نوع عیب یابی در خودرو است. دستگاه های تخصصی معمولاً از این طریق ساخته می شوند.

دستگاه‌ دیاگ دستی

این دستگاه ها کوچک و قابل حمل هستند و معمولاً مجهز به صفحه نمایش کوچکی هستند که اطلاعات خودرو را نمایش می دهد. علاوه بر این، برخی از این دستگاه ها تنها به عنوان رابط بین ECU و کامپیوتر عمل می کنند و صفحه نمایش ندارند. با نصب نرم افزار مخصوص بر روی کامپیوتر و اتصال دستگاه، عملیات عیب یابی انجام می شود.

دستگاه دیاگ بلوتوثی

دستگاه بلوتوثی دیاگ یکی از جدیدترین انواع ابزار عیب یابی است. این محصول از طریق درگاه OBD-I یا OBD-II به ECU متصل می شود و اطلاعات مربوطه را از طریق فناوری بلوتوث به گوشی هوشمند کاربر منتقل می کند.

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

تستر روغن ترمز

تستر روغن ترمز

روغن ترمز مایعی است که در سیستم ترمز چرخ های خودرو استفاده می شود. بنابراین کیفیت روغن موتور تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی و رانندگی افراد دارد.

به همین دلیل تست روغن ترمز بسیار مهم است و وجود رطوبت بیش از حد در روغن ترمز از ترمز جلوگیری می کند و نشان می دهد که روغن موتور برای لذت بردن از رانندگی ایمن نیاز به تعویض دارد.

با کمک دستگاه تست روغن ترمز می توانید به راحتی و بدون تخصص غلظت آب موجود در مخزن روغن ترمز را اندازه گیری کنید. روغن ترمز حتی آب را از طریق رطوبت موجود در باک جذب می کند.

در مقادیر کم، این فرآیند مشکلی ایجاد نمی کند، اما این روند ادامه دارد، بنابراین پس از مدتی روغن ترمز به مرور زمان رقیق می شود. اگر دمای روغن ترمز شما افزایش یابد و حباب های بخار ظاهر شود، ترمز شما کار نمی کند. علاوه بر این، درصد بالای آب در مخزن روغن ترمز، خطر خوردگی کل سیستم ترمز شما را در مفاصل افزایش می دهد.

پس از تست روغن ترمز، لوله آزمایش را کاملا تمیز کنید تا روغن ترمز روی آن باقی نماند. معمولاً آزمایش بیش از حد با دستگاه منجر به عدم دقت در آزمایش می شود، شما باید در عرض 30 دقیقه آزمایش را کامل کنید. زیرا به محض قرار گرفتن در معرض هوا رطوبت آن افزایش می یابد. با این حال، نتیجه آزمایش واقعی نخواهد بود.

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

فشار سنج باد لاستیک

فشار سنج باد لاستیک

فشارسنج لاستیک یکی از لوازم جانبی اصلی در تعمیر و نگهداری خودرو است. همانطور که می دانید یکی از عناصری که هر از گاهی راننده باید آن را بررسی کند میزان باد لاستیک است، که در هر فصل باید چک شود.

در صورت کم بود باد لاستیک مشکلاتی مانند سفت شدن فرمان، افزایش مصرف سوخت و افزایش استهلاک خودرو را به همراه خواهد داشت.

از طرف دیگر، پر باد بودن لاستیک خیلی خوب نیست زیرا تأثیر آن بر ناهمواری ها را افزایش می دهد. همچنین تعادل خودرو را کاهش داده و باعث تصادف می شود. از سوی دیگر عوامل مختلفی بر فشار باد خودرو تأثیر می‌گذارند، مانند ناهمواری جاده، مسافت طی شده و دمای هوا.

تاثیر فشار باد تایر در عملکرد خودرو

تعیین باد لاستیک با دید دشوار است. باد لاستیک ها را باید با یک فشار سنج باد خوب اندازه گیری کرد، زیرا فشار تایر را نمی توان با بازرسی چشمی به طور دقیق ارزیابی کرد. لاستیک کم نمی تواند شکل و ساختار خود را حفظ کند و در تماس با سطح جاده از حالت دایره ای خارج شده و صاف می شود.

اگر فشار باد لاستیک خودرو تا 6 پوند در هر اینچ مربع باشد، می تواند باعث پنچری یا ترکیدن لاستیک شود. علاوه بر این، عمر آج لاستیک تا 25 درصد کاهش می یابد.

کمبود فشار هوا باعث خم شدن بیشتر لاستیک در حین چرخش می شود که باعث افزایش گرمای داخل لاستیک و افزایش اصطکاک جنبشی می شود و مصرف سوخت را تا 5 درصد افزایش می دهد. در این صورت کاهش قابل توجهی در دقت فرمان و تعادل خودرو در هنگام پیچیدن تجربه خواهید کرد.

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

دستگاه تست لامپ خودرو

دستگاه تست لامپ خودرو

متاسفانه اکثر گاراژها با وجود اینکه در عصر تکنولوژی هستند اما ابزار مناسبی برای عیب یابی و تعمیر خودرو ندارند و یا ابزار موجود در حد دانش این افراد نبوده و دلیل بر عدم استفاده از تمامی پارامترهای آن می باشد.

بزرگترین مشکل پیش روی برقکارها یافتن نوع فاز در سیم ها و کانکتورها یا آسیب دیدن سیم کشی خودرو است که در حال حاضر به دلیل نبود دستگاه مناسب تعمیرگاه ها از روش های سنتی و اشتباه استفاده می کنند آسیب شدید به سیم کشی خودرو در حین تست و ضرر مالی به مالک خودرو.

در همین راستا جهت بهبود روند تعمیر ابزارآلات برقی خودرو اقدام به طراحی و ساخت دستگاهی با کاربرد آسان و راندمان بالا جهت استفاده کلیه تعمیرکاران مجرب و مبتدی نموده ایم. به این ترتیب می توان به راحتی جریان مثبت یا منفی را در هادی طراحی شده توسط دستگاه پیدا کرد و یا وجود اتصال یا قطعی در سیم کشی را مشخص کرد، همچنین در خودروهای انژکتوری که پالس ها و سیگنال ها بخشی از سیم کشی هستند.

برای سنسورهای ماشین از کامپیوتر ماشین ارسال یا دریافت می شود که ولتاژ آن با سایر ولتاژهای سیم کشی ماشین متفاوت است که با این دستگاه هم مشخص می شود و با سیم های دیگر در سیم کشی قابل تشخیص است.

تستر لامپ خودرو برای یافتن نوع فاز الکتریکی در سیم کشی، تست فیوز، تست مدار برای اتصال یا قطع در مدارهای الکترونیکی و الکتریکی خودرو استفاده می شود و بیش از 1000 دستگاه وارد بازار آزمایشی شده است.

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

بکس سنسور اکسیژن

بکس سنسور اکسیژن

هر قسمت از خودرو که قابل تعویض است ابزار مخصوصی برای باز و بسته شدن دارد. یکی از اجزای موتور خودرو سنسور اکسیژن است که گاهی اوقات نیاز به تعویض و تعمیر دارد. بهترین راه برای باز کردن این بکس سنسور اکسیژن است.

بکس سنسور اکسیژن خودرو ابزاری کاملا تخصصی برای باز کردن سنسور اکسیژن خودروهای مختلف از جمله پژو 206، پارس، 207، سمند، پراید و سایر خودروهای داخلی می باشد. در واقع سنسور اکسیژن استاندارد است. بنابراین این آچار برای باز و بسته کردن تمام سنسورهای استاندارد اکسیژن است.

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

انبر سوکت بنزین

انبر سوکت بنزین

یکی از اتصالات حساس در خودروهای بنزینی، نصب شلنگ بنزین است که در صورت آسیب احتمال نشت بنزین و خطرات مربوطه را به همراه خواهد داشت.

این سوکت در موارد متعددی مانند تعویض فیلتر بنزین، بررسی فشار بنزین در شیلنگ، تعمیر موتور، بنزین از خودرو و … قابلیت باز و بسته شدن دارد، به خصوص در هنگام باز کردن بدون ابزار مناسب، احتمال شکستگی. و آسیب باید باشد.

برای باز کردن این سوکت به ابزاری به نام انبر سوکت بنزین نیاز داریم که از فولاد با کیفیت بالا و همچنین روکش مونوکسید کربن بادوام و گالوانیزه برای استحکام و دوام بیشتر ساخته شده، طراحی ارگونومیک و کاربردی، استفاده از این ابزار را آسان کرده است.

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

دستگاه تست باتری

دستگاه تست باتری

دستگاه تست باتری مهمترین دستگاه فروشندگان باطری خودرو و خدمات الکترونیک خودرو هستند که با آن ها می توانند به عملکرد صحیح دینام و سلامت باتری پی ببرند.

با استفاده از این دستگاه می توانید با آزمایش خود باتری یا سیستم شارژ خودرو (درست مانند دینام) مشکل روشن نشدن خودرو را حل کنید.

قبلاً لازم بود انرژی زیادی از باتری گرفته شود، سپس ولتاژ باتری را با یک ولت متر بررسی کنید و سپس با از دست دادن کامل زمان با مشکل کاهش ولتاژ در ماشین مواجه شوید، اما اکنون با کمک این دستگاه مشکل باتری را در مدت زمان کوتاهی پیدا کنید و برای رفع آن اقدام خواهید کرد.

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

دوستان برای تکمیل این مقاله تجربیات خود را باما به اشتراک بگذارید. 🌹🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *