راهنمای خرید تجهیزات روشنایی خودرو

راهنمای خرید تجهیزات روشنایی خودرو برای خرید چراغ جلو و عقب خورد نیاز است ابتدا با انواع چراغ ماشین و نکات مهم آشنا باشید تا هنگام خرید چراغ خودرو ، متضرر نشوید

چراغ های جلو یکی از مهم ترین چراغ ها برای راننده هستند. خودروها از سیستم های روشنایی برای روشنایی لازم در شب استفاده می کنند تا ایمنی، دید راننده، راحتی سرنشینان و زیبایی خودرو را تضمین کنند. تصور کنید اگر هنگام رانندگی با سرعت زیاد در بزرگراه، چراغ‌های جلوی خودرو ناگهان خاموش شوند، ممکن است یک فاجعه غم‌انگیز رخ دهد.

تکنیک های زیادی برای روشن نگه داشتن چندین چراغ در صورت خرابی به جای خاموش کردن همه چراغ ها به طور همزمان استفاده شده است. در اکثر سیستم های سیم کشی جدید، هر لامپ فیوز مخصوص به خود را دارد که در صورت خاموش شدن چراغ های غیر ضروری مانند چراغ های داخلی خودرو و چراغ های اصلی مانند چراغ های بیرونی را خاموش نمی کند.

آشنایی با سیستم روشنایی خودرو

وقتی از روشنایی خودرو صحبت می کنیم، در واقع در مورد سیستمی صحبت می کنیم که شامل چراغ های جلو، چراغ های راهنما جلو و عقب و جانبی و حتی گاهی سقف و همچنین چراغ های عقب و غیره است. این سیستم هم برای بازکردن راه برای کاربر خودرو طراحی شده است و هم به دیگران اجازه می دهد خودرو را بشناسند و در مورد اندازه، سرعت و موقعیت خودرو به دیگران پیام ارسال کنند.

این پیام ها برای خودروهای دیگر بسیار مهم است، به خصوص زمانی که خیابان ها شلوغ است و سرعت آن بالا است. به همین منظور سعی کرده ایم از رنگ های خاص و استاندارد در سراسر دنیا برای این منظور استفاده کنیم تا کاربران خودرو دچار سردرگمی نشوند و تکلیف مشخص باشد.

انواع چراغ‌ خودرو

انواع چراغ‌ خودرو

چراغ بزرگ جلو

روشن ترین جنبه استفاده از سیستم روشنایی خودرو را می توان در جلو مشاهده کرد. در این قسمت نور پایین و بالا و همچنین مه شکن و چراغ های جانبی را خواهید دید.

نور پایین

کاربران خودرو اغلب سعی می کنند از نور پایین استفاده کنند. آنها از این نور برای روشن کردن محیط که روی آن حرکت میکنند، استفاده می کنند. خوبیش اینه که برای رانندگان یا عابرین پیاده که به سمت ماشین می آیند مشکلی ایجاد نمی کند.

نور بالا

در چراغ جلوی خودرو نیز از نور بالا استفاده شده است. البته در مواقعی که ترافیک کم است از این چراغ استفاده می شود. این چراغ اغلب توصیه نمی شود زیرا کنترل نشده است و چشم مشاین مقابل و رهگذران را اذیت می کند. استفاده از آن تنها در صورت وجود شرایط خاص توصیه می شود. رانندگان همچنین از این چراغ برای سیگنال دادن به خودروهای دیگر یا عابران پیاده استفاده می کنند.

چراغ مه‌ شکن

همانطور که از نام آن پیداست زمانی که جاده بارانی یا مه آلود است استفاده می شود. این چراغ های سفید یا زرد قرار است سطح جاده را برای شما روشن کنند تا بتوانید با سرعت کم به سفر خود ادامه دهید. در جاده های پر پیچ و خم و هنگام بارندگی و مه، این چراغ ها نقش مهمی ایفا می کنند و بدون آن ها عبور و مرور به سختی انجام می شود.

راهنمای خرید سیستم روشنایی اتومبیل

روشنایی خودرو توسط لامپ هایی در انواع و اندازه های مختلف تامین می شود. هنگامی که جریان از یک سیم یا رشته نازک در داخل لامپ عبور می کند، رشته ذوب می شود و نور مرئی ساطع می کند. لامپ ممکن است درون لامپی قرار گیرد که بخشی از لامپ را تشکیل می دهد.

لامپ ها و مدارهای مختلف روشنایی معمولاً از جعبه فیوز، کلید سوئیچ یا کلید چراغ تشکیل شده‌اند و یک لامپ می‌تواند در هر دو موقعیت روشنایی را تامین کند.

راهنمای خرید سیستم روشنایی اتومبیل

لامپ های چراغ جلو

مهمترین چراغ که راننده می بیند، چراغ جلو است. با روشن شدن این چراغ ها جلوی خودرو را روشن می کند. جریان، سیم تنگستن را داغ می کند و نور ساطع می کند. این نور توسط بازتابنده منحنی به جلو منعکس می شود. سپس نور منعکس شده از لنز عبور می کند و جاده جلوتر از راننده را روشن می کند.

بسیاری از خودروها از لامپ های هالوژنی به نام لامپ گازی استفاده می کنند. نور این لامپ ها سفیدتر و روشن تر از سایر لامپ ها است. این گاز از سوختن سیم تنگستن جلوگیری می کند. در خودروهایی با چراغ های آئرودینامیکی، چراغ های جلو از پلاستیک ساخته شده و لامپ های گازی قابل تعویض هستند. هنگامی که راننده از نور کم استفاده می کند، یک رشته روشن می شود و در هنگام استفاده از نور بالا، رشته دیگر روشن می شود.

چراغ های راهنما

چراغ راهنما به راننده این امکان را می دهد که قصد خود را برای گردش به چپ یا راست اعلام کند. چراغ های عقب و دنده عقب از طریق هسته سوئیچ به باتری متصل می شوند. کنترل این چراغ ها مستقل از کلید چراغ جلو است و تنها زمانی کار می کند که کلید روشن باشد. کلید چراغ راهنما کنار فرمان است که با بالا و پایین کردن کلید چراغ راهنما روشن میشود.

انواع چراغ‌ های خودرو

چراغ‌های تطبیقی

یکی از مشکلات رانندگی در جاده های پر پیچ و خم، عدم قرار گرفتن در معرض نور هنگام گردش به پهلو است. با توجه به اینکه مسیرها همیشه پیچ های تند دارند و از نور ضعیفی استفاده می کنند، این مشکل گریبانگیر رانندگان این جاده ها می شود و تصادفات بدی را به دنبال دارد.

در چراغ های معمولی خودرو، کاسه چراغ ها مطابق جهت حرکت خودرو ثابت است؛ بنابراین، نور هنگام چرخش نمی‌تواند مسیر پیچ را روشن کند. به این ترتیب اگر مانعی در جاده باشد، راننده آن را نمی بیند و تصادف رخ می دهد.

همه موارد فوق محققان را تشویق می کند تا راه حلی برای این مشکل بیابند. سیتروئن اولین سازنده ای بود که در سال 1968 چراغ جلوی چرخان را اختراع کرد و از آن برای سیتروئن DS استفاده کرد. این نوع سیستم روشنایی دارای یک کاسه نور قابل جابجایی است که طی فرآیندی مکانیکی به فرمان متصل می شود و با حرکت دادن فرمان جهت چرخش را تغییر می دهد. این سیستم سال ها مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه جنرال موتورز در سال 2009 نسخه مدرنی از چراغ های جلوی تطبیقی خود را معرفی کرد.

انواع چراغ‌ های خودرو

اتولایت

بارها هنگام رانندگی در جاده می بینیم که برخی از خودروها هنگام رانندگی در تاریکی چراغ های خود را روشن نمی کنند و باعث تصادف می شوند. این معمولاً به دلیل حواس‌پرتی راننده است که عواقب آن غیرقابل تصور است. خودروسازان برای جلوگیری از این حوادث و ایمن‌تر کردن بیشتر خودروها، نورپردازی خودکار یا Autolight را معرفی کرده‌اند.

سیستم Autolight با سنسور نور کار می کند. سنسورها به طور مداوم روشنایی محیط را اندازه گیری می کنند و هنگام تاریک شدن هوا یا ورود خودرو به محیط تاریک مانند تونل، به طور خودکار چراغ ها را روشن می کنند. سیستم AutoLIGHT معمولاً با لمس یک دکمه کنترل می شود و راننده می تواند در صورت تمایل نور خودکار را خاموش کند.

دیلایت

تاریخچه استفاده از دی‌لایت ها یا لامپ های روز به کشورهای اسکاندیناوی برمی گردد. شرایط خاص و تاریکی طولانی در این کشورها رانندگان را ایجاب می کند که در تمام طول سال با چراغ های روشن رانندگی کنند. روشنایی چراغ های خودرو عاملی برای جلب توجه رهگذران و حیوانات در تاریکی حتی در شرایط نسبتا تاریک است.

با این حال، تحقیقات اداره ایمنی حمل و نقل نشان داد که روشن کردن چراغ های جلو در طول روز باعث می شود عابران پیاده توجه بیشتری به خودرو داشته باشند و خطر تصادف را کاهش دهد. در نتیجه استفاده از چراغ های روشنایی روز یا دی‌ لایت در خودروها رایج شده است. این چراغ ها معمولا یک ردیف LED هستند که با روشن شدن ماشین فعال می شوند و تا روشن شدن چراغ ها کار می کنند.

چراغ خوش‌آمدگویی

چراغ خوش آمدگویی یکی از لوازم جانبی خودرو است که در زیر درب تعبیه شده است تا در هنگام ورود مسافران به داخل خودرو فضایی دلنشین ایجاد کند. چراغ خوش آمدگویی از فناوری لیزر استفاده می کند و نصب آن نیاز به تخصص خاصی ندارد، بنابراین می توان آن را در مرکز دکوراسیون خودرو نصب کرد.

هنگامی که در باز است، چراغ خوش آمدگویی اغلب لوگوی خودروساز را به صورت سه بعدی در کف زمین نمایش می دهد. چراغ خوش آمدگویی بسیار کوچک است که منجر به استفاده افراطی از آن در سایر قسمت های خودرو مانند زیر سپر می شود.

چراغ بدرقه

چراغ های بدرقه یکی از وسایل رفاهی رایج در خودروهای امروزی هستند و با نام های مختلفی مانند چراغ های مسیر یا سیستم مشایعت به در شناخته می شوند. هدف این سیستم اطمینان از ایمنی و راحتی سرنشینان خودرو پس از خارج شدن از خودرو در تاریکی و کمک به مردم برای آگاهی از خطرات احتمالی در مسیر خودرو به خانه مانند چاله ها و موانع غیر ضروری است.

با خاموش شدن خودرو و چراغ‌های جلو، اگر فرمان را در داخل فرمان فشار دهید و چراغ‌ها را روشن کنید، چراغ‌های خودرو به مدت سی ثانیه روشن می‌مانند تا به سرنشینان این فرصت داده شود که از خودرو خارج شده و به درب منزل برسند. سی ثانیه بعد، چراغ ها به طور خودکار خاموش می شوند. این آپشن اخیراً در برخی خودروهای خانوادگی مورد استفاده قرار گرفته است.

لیست قیمت روز انواع چراغ‌ خودرو

1. چراغ جلو خودرو مدل JT123 MP مناسب برای پراید 131 بسته 2 عددی

چراغ جلو خودرو مدل JT123 MP مناسب برای پراید 131 بسته 2 عددی

مشخصات ابزار

مناسب برای خودرو سایپا پراید 131 , پراید
جهت نصب چپ , راست
جنسابعاد بسته‌بندی 35x36x18 سانتی‌متر

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

2. چراغ جلو کروز مدل 401-501 مناسب برای پژو 206 بسته دو عددی

چراغ جلو کروز مدل 401-501 مناسب برای پژو 206 بسته دو عددی

مشخصات ابزار

مناسب برای خودرو پژو 206
جهت نصب چپ , راست
جنسابعاد بسته‌بندی 55*45*20 سانتی‌متر
وزن بسته بندی 5 کیلوگرم

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

3. چراغ جلو خودرو مدل pr-010 مناسب برای پژو 405 بسته 2 عددی

چراغ جلو خودرو مدل pr-010 مناسب برای پژو 405 بسته 2 عددی

مشخصات ابزار

مناسب برای خودرو پژو 405
توضیحات مدل خودرو مناسب برای پژو 405 همه تیپها

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

4. چراغ جلو فن آوران پرتو الوند مدل 131 مناسب برای پراید 131 بسته 2عددی

چراغ جلو فن آوران پرتو الوند مدل 131 مناسب برای پراید 131 بسته 2عددی

مشخصات ابزار

مناسب برای خودرو سایپا پراید 131
توضیحات مدل خودرو 131-صبا
جهت نصب چپ , راست
ابعاد بسته‌بندی 40*40*15 سانتی‌متر
توضیحات مدل خودرو قابل نصب روی پراید 131-صبا-151

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

5. چراغ جلو خودرو مدل JT123D مناسب برای پژو 206 بسته دو عددی

چراغ جلو خودرو مدل JT123D مناسب برای پژو 206 بسته دو عددی

مشخصات ابزار

مناسب برای خودرو پژو 206
جهت نصب چپ , راست

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

6. چراغ جلو کروز مدل 5964 مناسب برای پژو پرشیا بسته 2عددی

چراغ جلو کروز مدل 5964 مناسب برای پژو پرشیا بسته 2عددی

مشخصات ابزار

مناسب برای خودرو پژو پارس
جهت نصب چپ , راست
ابعاد بسته‌بندی 45*35*25 سانتی‌متر
وزن بسته بندی 5 کیلوگرم

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

7. چراغ عقب کروز مدل 101-102مناسب برای پژو 206/207 بسته 2 عددی

چراغ عقب کروز مدل 101-102مناسب برای پژو 206/207 بسته 2 عددی

مشخصات ابزار

مناسب برای خودرو پژو 206 , پژو 207
جهت نصب چپ , راست
ابعاد بسته‌بندی 46*40*40 سانتی‌متر
وزن بسته بندی 4 کیلوگرم

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

8. چراغ خطر عقب مدل pr barf1 مناسب برای پراید بسته 2 عددی

چراغ خطر عقب مدل pr barf1 مناسب برای پراید بسته 2 عددی

مشخصات ابزار

مناسب برای خودرو پراید
توضیحات مدل خودرو مناسب برای تمامی مدلهای پراید

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

9. چراغ جلو و چراغ عقب فن آوران پرتو الوند مدل RADFAR 131 مناسب برای پراید 131 بسته 4 عددی

چراغ جلو و چراغ عقب فن آوران پرتو الوند مدل RADFAR 131 مناسب برای پراید 131 بسته 4 عددی

مشخصات ابزار

مناسب برای خودرو سایپا پراید 131 , پراید
جهت نصب چپ , راست
ابعاد بسته‌بندی 45*40*40 سانتی‌متر
وزن بسته بندی 8 کیلوگرم

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

10. چراغ جلو خودرو گازار مدل JT123 مناسب برای پراید 131 بسته دو عددی

چراغ جلو خودرو گازار مدل JT123 مناسب برای پراید 131 بسته دو عددی

مشخصات ابزار

مناسب برای خودرو سایپا پراید 131
جهت نصب چپ , راست

مشاهده قیمت این مدل در دیجی کالا

پرفروش ترین سیستم روشنایی خوردو

نکات مهم مربوط به ایمنی

نکات مهم مربوط به ایمنی

  • اگر شیشه روی لامپ کثیف است، آن را تمیز کنید تا نور کم نشود.
  • قبل از سفر، بررسی کنید که کل سیستم روشنایی خودرو در شرایط خوبی است. مخصوصا چراغ های بیرون ماشین.
  • اگر لامپ کم نور است، لوازم جانبی لامپ را بررسی کنید، اگر لامپ کم نور است، لامپ را با یک لامپ استاندارد تعویض کنید.
  • اگر چراغ ترمز عقب روشن نشد، رشته دوم چراغ ممکن است سوخته باشد، چراغ را بررسی کنید. در غیر این صورت فشنگی پدال ترمز قطع می شود.
  • اگر چراغ دنده عقب روشن نشد ابتدا فیوز و چراغ آن را چک کنید. اگر سالم باشد، ممکن است فشنگی دنده عقب در گیربکس مشکل داشته باشد.
  • در صورت روشن نشدن هر یک از لامپ های دیگر خودرو، ابتدا فیوز، سپس لامپ را چک کنید (موقعیت هر فیوز در جعبه فیوز در دفترچه راهنمای خودرو قید شده است.) در صورت سالم بودن فیوزها و لامپ ها برای رفع عیب به نمایندگی ها مجاز مراجعه کنید.
  • هنگام رانندگی در جاده، وقتی ماشینی از جلوی شما می گذرد، چراغ های بالای خود را خاموش کنید و پس از عبور از شما دوباره آن ها را روشن کنید.
  • هنگام رانندگی در مه، اگر خودروی شما مجهز به چراغ مه شکن است، از آنها استفاده کنید، در غیر این صورت چراغ های جلو را در حالت روشن قرار دهید.
  • اضافه کردن چراغ های اضافی به خودرو توصیه نمی شود، اما اگر چراغ های اضافی به خودرو اضافه می کنید، آنها را به صورت سری در سیم کشی چراغ ها قرار ندهید، زیرا وقتی یکی از آنها می سوزد، چراغ های دیگر نیز می سوزند.

دوستان برای تکمیل این مقاله تجربیات خود را باما به اشتراک بگذارید. 🌹🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *