آشنایی مختصر با کاربردی ترین انبر ها به زبان ساده🛠

همه ما در زندگی روزمره خود در خانه ، محل کار ، ماشین و غیره از انواع انبر استفاده کرده ایم. انبر در همه خانه ها ، اتومبیل ها ، تعمیرگاه ها و … موجود است.

شما همچنین احتمالاً چند عدد انبردست در جعبه ابزار خود دارید و از آنها به طور مناسب استفاده کنید. در این مقاله جند مدل از پرکاربرد ترین انبر های موجود را معرفی میکنیم.

انواع انبر و کاربرد های آن

انبر های سوکت زن

انبر های سوکت زن

انبر های سوکت زن به عنوان ابزار شیار زن نیز شناخته می شود. این انبرها اهرمی دارند که شبیه قند شکن است. ابتدا سیمها را به سوکت وارد کرده و سپس از طریق فک انبردست اتصال برقرار می شود.

با فشار دادن دسته ها ، پوشش پلاستیکی از بین می رود و باعث تغییر شکل (یا تا شدن) دو قسمت می شود تا بهم بچسبند و به داده ها اجازه عبور دهند.

انبر های سوکت زن به طور گسترده ای در کارهای شبکه و مخابرات استفاده می شود. انبر RJ45 با سوکت زن اغلب در صنعت کامپیوتر استفاده می شود ، در حالی که سوکت های ترمینال کابل عمدتا برای استفاده خودکار هستند.

انبر جوش

انبر جوش

آرواره های انبر جوشکاری مشابه انبردست کامپوزیت است و نوک آن همان آرواره های دم باریک است. این ابزار عملکردهای مختلفی از جمله گرفتن سیم ، برش و حتی ضربه زدن را انجام می دهد. همانطور که از نام آن پیداست ، این انبرها در فعالیت های جوشکاری بسیار استفاده می شوند.

انبر سیم کشی برق

انبر سیم کشی برق

همچنین به عنوان انبردست سیم چینی شناخته می شود. اگرچه ممکن است این نام برای شما آشنا نباشد ، اما ممکن است شما آن را در بعضی جاها دیده یا استفاده کرده باشید. به راحتی توسط فک ها قابل تشخیص است که سطح نگهداری آنها کوتاهتر از نوک و سطح برش تیغه در وسط است ، این وسیله بسیار منعطفی است که بیشتر در کارهای الکتریکی استفاده می شود.

به دلیل بهره وری و مقاومت فک ها ، می توان از آن برای خم شدن ، پیچاندن و صفحات فلزی نیز استفاده کرد که برای سایر انبرها بسیار دشوار است. در برخی موارد ، دکمه های عایق قادر به محافظت از کاربر در برابر شوک الکتریکی هستند ، اگرچه بیشتر مدل ها در برابر ضربه طبقه بندی نشده اند.

دم باریک تخت

دم باریک تخت

دم باریک تخت یا فک اردک از آرواره های تخت و ضخیم این انبرها برای نگه داشتن و پیچاندن فلز و همچنین پیچاندن سیم ها استفاده می شود. این یک ابزار معمول در کارهای مکانیکی و الکتریکی است. آنها به راحتی می توانند خمیدگی های تیز و زاویه ای در سیم ایجاد کنند و همچنین برای صافکاری کار می کنند. و آنها با نکات کوتاه یا طولانی ارائه می شوند.

انبر قفلی

انبر قفلی

انبر قفلی همچنین به عنوان انبر نگهدارنده شناخته می شود. همانطور که از نام آن پیداست ، آرواره های این انبر به گونه ای طراحی شده اند که در جای خود قفل شده اند و از این رو برای گرفتن پیچ و مهره ها بسیار عالی هستند.

این ابزار طیف گسترده ای از اشکال فک را متناسب با مهره ای مورد نظر را ارائه می دهد ، به شما امکان انتخاب طرحی متناسب با نیازهای شما را می دهد.

انبر فنس

انبر فنس

این مانند یک ابزار چند منظوره است ، وقتی از بالا به آن نگاه می کنید شبیه چکش دارای دو دسته است. شکافهای شاخه اهرم به شما امکان می دهد سیم های ابعاد مختلف را برش دهید.

در حالی که سمت چپ فک دارای سطح چکش برای آویزان شدن است. برای از بین بردن میخ ها می توان از یک میخ فک مناسب استفاده کرد و خود فک ها دارای یک سطح نگهدارنده و یک سوراخ نگهدارنده گرد هستند.

انبردست

انبردست

انبردست ها جزء ابزارهای انعطاف پذیر دارای سه قسمت فکی جداگانه هستند. از بالا قسمت اول یک سطح پشتیبانی دندانه دار است. قسمت دندانه دار پشت ، نگه داشتن لوله ها و سایر اشیاء ضخیم گرد را آسان می کند. در آخر ، قسمت نزدیک به محور اهرم شامل یک تیغه برش برای سطوح است. غالباً با انبر که فاقد برش گرد در وسط فک است اشتباه گرفته می شود.

گاز انبر

گاز انبر

گاز انبر به نظر می رسد مانند انبر کلاغی ، اگر زمانی نوک میخ خم شده باشد تا بتواند زیر میخ ها فرو رود و آنها را بیرون بکشد. برخی تغییرات همچنین دارای یک پنجه در پشت فک راست برای ایجاد یک اهرم اضافی است. این ابزار در کارگاه های نجاری و آرموتور بندی کاربرد دارد

انبر فیلتر روغن

انبر فیلتر روغن

این انبرهای عجیب دارای یک جفت فک C شکل هستند که یکی از آنها بسیار بالاتر از دیگری است. از آنها در صنعت خودرو سازی برای باز کردن فیلترهای روغن استفاده می شود.

انبر باتری

انبر باتری

این انبرها که در درجه اول در صنعت خودرو برای نگه داشتن پیچ در باتری های خودرو و پرش های کابل استفاده می شود ، دارای فک های کوتاه و زاویه دار هستند. فک پایین کمی کوچکتر است و هر دو فک ضخیم تر هستند تا دوام بیشتری داشته باشند.

انبر دم باریک

انبر دم باریک

انبر دم باریک بسیار انعطاف پذیر است از این ابزار می تواند برای خم کردن و شکل دادن استفاده شود. آنها کاربردهای گسترده ای در مهندسی برق ، جواهرات و مهندسی دارند.

این انبرها در طیف وسیعی از فعالیتهای تجاری از جمله: تسلیحات ، برق ، ماهیگیری ، جواهرات و مهندسی شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. اکثر جعبه های لوازم خانگی حداقل یکی از آنها را دارند.

انبر رینگ

انبر رینگ

انبردست انبر رینگی دو طرح اساسی دارد که هر دو برای حذف و جایگزینی پیستون در موتورها در موتورها استفاده می شوند. اولین محفظه بالایی دارای یک طرح منحنی ساده در فک است که می تواند به راحتی حلقه پیستون را باز کند. مورد دوم دارای یک فک منحنی بسیار بزرگتر با چندین براکت برای پشتیبانی از لبه و کاهش خطر پیچ خوردگی است.

انبر خار باز کن

انبر خار باز کن

همچنین به عنوان: انبر گل میخ ، انبر C ، انبردست شناخته می شود. این انبرها دارای آرواره های کوتاه و گرد هستند که به بسته شدن سریع خارها کمک می کنند. این حلقه ها خارهایی با انتهای باز هستند که در شیارهای یک رولپلاک یا اطراف جسم دیگری قرار می گیرند. پس از بسته شدن ، حلقه می تواند آزادانه بچرخد ، اما قادر به کشیدن از دو طرف نیست. آنها معمولاً برای چرخ دنده های دوچرخه کوهستان و وسایل نقلیه مشابه استفاده می شوند.

انبر شیشه

انبر شیشه

این انبرها که در ساخت صنایع دستی شیشه استفاده می شوند ، در امتداد خطوط به دست آمده در شیشه شکاف تمیز ایجاد می کنند. فک های پهن را می توان متناسب با ضخامت شیشه تنظیم کرد و اکثر آنها دارای یک خط میانی هستند تا هنگام حرکت در امتداد خط از تراز مناسب برخوردار شوند.

انبر پین

انبر پین

نوک این انبرها گوه ای شکل است تا امکان قرار گرفتن آنها در زیر یک سری سنجاق و پایه های پلاستیکی را فراهم کند. با فشار دادن انبر ، پین ها باز می شوند و اجازه می دهد تا ایمن آنها برداشته شود. این ابزار در کارهای خودرویی و همچنین در صنایع دیگری که از پین ها استفاده می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

انبر کلاغی

انبر کلاغی

این انبرهای قابل تنظیم هستند که دارای یک شیار دندانه دار در کنار دسته فوقانی هستند ، که فک پایین را در تعدادی از موقعیت ها قفل می کند. فک های زاویه دار این ابزار را برای چرخاندن پیچ و مهره ها مفید می کنند. شرکت محبوب Chanel Lock در سال 1963 رسماً نام خود را متناسب با این ساز تغییر داد ، معروف ترین خط تولید آنها از زمان نامگذاری این شرکت در سال 1949 است.

انبر پانچ

انبر پانچ

این ابزار مهم در خیاطی ، خوشنویسی و سایر صنایع خیاطی است ، که یک رشته سوراخ به لباس اضافه می کند. این سوراخ ها به صورت حلقه ای و بلند بوده و باید از پایین کشیده شوند. بیشتر انبرهای پانچ مدرن دارای شکل های قابل تعویضی هستند که امکان سوراخکاری را فراهم می کنند ، اگرچه برخی از آنها فقط یک سطح نگهدارنده یا چرخ در فک بالا دارند که دارای اشکال مختلف هستند.

منبع
biknikbobvilawikipedia

دوستان برای تکمیل این مقاله تجربیات خود را باما به اشتراک بگذارید. 🌹🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *