راهنمای خرید انواع انبر پرچ دستی

راهنمای خرید انبر پرچ؛ انبر پرچ به دستگاهی که پرچ ها را در سوراخ قطعات پرچ می کند و آنها را به یکدیگر متصل می کند ، پرچ می گویند.

انبر پرچ چیست؟

همانطور که گفتیم ، پرچ ابزاری برای اتصال دو قطعه به یکدیگر از جنس های مختلف است. این دستگاه از دو دسته سری ، فنر و… تشکیل شده است.

لازم به ذکر است که پرچ زمانی استفاده می شود که انجام عملیات جوشکاری امکان پذیر نباشد. همچنین اگر دسترسی به قطعه فقط از یک طرف امکان پذیر باشد ، می توان از این ابزار دستی استفاده کرد.

برای انجام عمل پرچ به مهره یا میخ نیاز خواهید داشت. مهره های پرچ نیز از لحاظ ظاهری متفاوت هستند ، مانند یک لبه ساده با لبه ، یک لبه شیاردار ، یک لبه نازک ساده و یک

لازم به ذکر است که این میخ ها معمولاً از فولاد ضد زنگ ، آلومینیوم ، روسی و برنج ساخته می شوند و از هر یک از این مهره ها برای اتصالات مختلف استفاده می شود.

میخ‌ ها در اندازه های مختلف مانند 3،5،7 میلی متر در بازار موجود است. برای شروع عملیات پرچ کردن ، ابتدا باید دو قطعه را با استفاده از یک مته مخصوص سوراخ کنید و در آخر یک میخ یا مهره به قطعات وصل کنید.

بیشتر پرچ ها در عملیات حفاری استفاده می شوند ، زیرا سرعت کار بیشتر از فرآیند بستن مهره است و از لحاظ ظاهری نیز ظرافت بیشتری دارد.

لیست قیمت انبر پرچ دستی

آشنایی با انواع انبر پرچ

آشنایی با انواع انبر پرچ

همانطور که گفتیم ، این ابزار معمولاً به سه دسته برقی یا بی سیم ، دستی و بادی تقسیم می شود. اما هر یک از این مدل ها به چند نوع تقسیم می شوند.

برای مثال ، پرچ بادی در دو نوع ساده و خودکار طراحی و ساخته می شود. اگر به اصل این مدل توجه کنید ، می فهمید که هر دو نوع برای پرچ میخ ها با کمک کمپرسور هوا کار می کنند. در ادامه بیشتر با انواع انبر پرچ آشنا میشویم.

انبر پرچ ساده

این نوع ساده ترین نوع انبر پرچ در بازار است، کاربرد های زیادی در خانه یا کارگاه دارد.

معمولاً از فلز یا پلاستیک ساخته می شود. اما مطمئن باشید که این انبرها را برای کار ساده و آسان انتخاب کنید.

کار با این ابزار نیاز به مهارت و آموزش خاصی ندارد و کار با آن بسیار آسان و راحت است.

به شکلی که بتوانید هر دو دسته را با دست فشار دهید. این بدان معنی است که شما برای کار با آن به نیروی انسانی زیادی احتیاج ندارید.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر قصد دارید از این ابزار در فضاهای کوچک و باریک که دسترسی کمتری دارند استفاده کنید.

مدل هایی را انتخاب کنید که سری طولانی تر داشته باشند. زیرا به راحتی می تواند به طول دلخواه برسد.

انبرپرچ دسته بلند

برای کار با انبر پرچ دسته بلند به هر دو دستمان نیاز داریم زیرا نسبت به مدل انبر پرچ ساده به نیروی فشار بیشتری نیاز دارد زیرا طول دسته آن کمی بیشتر است.

اما به خاطر داشته باشید نیرویی که به دسته ها وارد می کنید باید یکسان باشد.

این ابزار معمولاً برای ساختن و تعمیر لوازمی که به میخ های بلند نیاز دارند استفاده میشوند لازم است بدانید که دامنه پرچ این مدل بیشتر است و علاوه بر مصارف خانگی ، در کارگاه های صنعتی برق و مکانیک کاربرد گسترده ای دارد.

انبر پرچ آکاردئونی

پرچ آکاردئونی ، همانطور که از نام آن پیداست ، شبیه ساز آکاردئون است.

اگر پرچ را باز و بسته کنید ، طول دسته تغییر می کند.

این ابزار برای مواردی طراحی شده اند که نیاز به تعویض اندازه ابزار با توجه به موقعیت مکانی مورد استفاده است.

برای کار با این انبرها باید دسته را کاملا باز کرده و سپس پرچ ها را در سری آن قرار دهید.

در آخر ، دسته را محکم فشار دهید تا کاملاً بسته شود. در حالی که میخ به قطعه متصل است باید این روند را تکرار کنید.

دستگاه پرچ بادی چیست؟

پرچ های بادی در مقایسه با انبر های دستی بسیار سریع هستند. بنابراین مدت زمان کار با این دستگاه به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

از نقاط قوت دستگاه پرچ بادی برای کار با این ابزار دیگر به نیروی انسانی زیادی احتیاج نخواهید داشت.

از دستگاه پرچ بادی بیشتر در کارگاه های و شرکت ها استفاده می شود که عملیات پرچ باید بصورت مکرر و مداوم انجام شود.

به عنوان مثال ، صنایعی مانند ساخت درب و پنجره ، خودروسازی ، ساخت کانال. این دستگاه انرژی مورد نیاز خود را از دستگاهی به نام کمپرسور هوا تأمین می کند.

اگر قصد خرید کمپرسور هوا را دارید مطلب راهنمای خرید کمپرسور هوا را مطالعه کنید تا انتخاب درستی داشته باشید.

ابعاد این ابزار نسبتاً کوچک است اما علی رغم اندازه آن قدرت بالایی دارد.

اگر تصمیم به خرید پرچ بادی را گرفته اید بهتر است بدانید این ابزار به دو نوع اتوماتیک و نیمه اتومانیک تقسیم میشود.

انبر پرچ آکاردئونی

پرچ بادی نیمه اتومانیک

در دستگاه نیمه اتوماتیک برای استفاده از قسمت چرخان واقع در انتهای دستگاه طراحی شده است ، باید باز و بسته کنید و میخ یا مهره را پرچ کنید

بدیهی است که این مدل پرچ نسبت به نوع کاملاً اتوماتیک خود برای انجام عملیات به زمان بیشتری نیاز دارد. بعلاوه ، چون مندریل مکانیکی است ، میرایی آن نسبتاً بیشتر از نوع اتوماتیک آن است.

پرچ بادی اتومانیک

اگر با تهجیزات و لوازمی سرو کار دارید که کیفیت اتصالات آنها از اهمیت و ضرورت بالایی برخوردار است باید از دستگاه‌ پرچ اتوماتیک استفاده کنید.

پرچ بادی اتومانیک دارای یک ماشه برای حرکت مندریل است. لازم به گفتن است که پس از پرچ کردن  به طور خودکار به مندریل باز به عقب برمیکردد.

اغراق نیست اگر فکر کنیم قیمت بالاتر از نوع نیمه اتوماتیک است. بنابراین ، اگر کیفیت اتصال قطعات برای شما بسیار مهم است ، خرید این دستگاه برای شما ارزان تر و راحت تر است.

برقی و بی سیم

نوع الکتریکی نیز مشابه یک دستگاه پنوماتیک کار می کند ، با این تفاوت که نیروی محرکه آن برق است. البته در مواردی که دسترسی به برق امکان پذیر نیست ، آنها از انواع باتری آن استفاده می کنند.

کاربرد های انبر پرچ

انبر پرچ می تواند برای اتصال هر قطعه به هر طبقه استفاده شود. پرچ ها با نام انبر پرچ و بهترین مارک های پرچ در بازار موجود است. انبر پرچ ، همانطور که از از نامش پیداست ، شکلی شبیه انبر دستی دارد و به سه دسته ساده ، دو دسته و آکاردئون تقسیم می شود.

پرچ ها نیز در دو نوع پنوماتیک و برقی یا بی سیم موجود است. ابزار پرچ نوع دستی بیشتر برای استفاده در منزل و انواع ابزارهای پنوماتیک و برقی در صنایع مختلف بزرگ و کوچک کاربرد دارند که در ادامه باچند مورد آشنا میشویم.

در صنعت خودرو به منظور اتصال رادیاتور ، بدنه خودرو ، شماره ثبت و موارد دیگر مناسب است. استفاده می شود. از انبر پرچ در صنعت و کارخانه های تولید انواع لوازم خانگی و ساخت پنجره های آلمینیومی استفاده میشوند

مزایای استفاده از انبر پرچ

  1. این ابزار در مقایسه با سایر ابزارهایی که برای اتصال دو قسمت به یکدیگر طراحی و ساخته شده اند مانند ابزار های جوشکاری، قیمت بسیار بهتری دارد.
  2. از طرف دیگر کار با این ابزار به مهارت خاصی احتیاج ندارد. بدون هیچ گونه آموزش به راحتی می توانید با آن کار کنید.
  3. انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارد و شما باید متناسب با مکانی که می خواهید از آن استفاده کنید یکی را انتخاب و خریداری کنید. به عنوان مثال ، در فضاهای تنگ شما نمی توانید از یک پرچ معمولی استفاده کنید.
  4. این دستگاه خیلی بزرگ نیست. به شکلی طراحی شده است که به راحتی در جعبه ابزار قرار می گیرد. و برای جابجایی این ابزار دچار مشکل نخواهید شد.
  5. همچنین به دلیل ساده بودن ساختار این دستگاه. آسیب دیدن آن بسیار بعید است و اگر به راحتی آسیب ببیند به راحتی قابل ترمیم است.
  6. انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارد و شما باید متناسب با مکانی که می خواهید از آن استفاده کنید یکی را انتخاب و خریداری کنید. به عنوان مثال ، در فضاهای تنگ شما نمی توانید از یک پرچ معمولی استفاده کنید.

راهنمای خرید انبر پرچ

راهنمای خرید انبر پرچ

قبل از خرید هر ابزاری بهتر است اطلاعات کافی در مورد انواع و کاربردهای آن داشته باشید. همیشه سعی کنید محصولات با کیفیت بالا بخرید تا ماندگاری بیشتری داشته باشند و زود خراب نشوند.

هرچه کیفیت مواد استفاده شده پایین تر و کیفیت ساخت یک محصول پایین تر باشد ، احتمال آسیب دیدگی آن در کوتاه مدت بیشتر است. در این صورت باید دوباره خرید کنید. بنابراین بهتر است ابتدا هزینه کنیم تا چندین بار هزینه کنیم.

بنابراین لازم است قبل از خرید محصول با کاربرد و مشخصات فنی آن آشنا شوید. برای خرید انبر پرچ خوب باید به نکات زیر توجه کنید:

ابعاد و وزن ابزار

وزن و اندازه یک پرچ بستگی به این دارد که انبر را برای چه کاری می خواهید. پرچ معمولی برای مصارف خانگی ، صدرصد ابعاد و وزن نسبت به ابزار های صنعتی دارد.

اگر با انبر پرچ زیاد کار میکنید و ابزار کار شما به حساب می آید توجه داشته باشید که وزن کمی داشته باشد. زیرا اگر وزن زیادی داشته باشد هنگام کار با آن دست شما خسته خواهد شد.

اندازه دسته

اولین نکته در مورد اندازه دسته انبر بهتر است بدانید با توجه به اندازه میخ ها تعیین می شود، یعنی هرچه میخ بزرگتر باشد در نتیجه باید اندازه ای دسته ای پرچ نیز بزرگتر باشد.

بلندی اندازه ای دسته ای پرچ می تواند یک مزیت باشد زیرا فشار بیشتر وارد میکند، انبر با دسته های بلندتر دوام و استحکام بیشتری دارد و برای اتصالات بزرگ استفاده می شود.

انتخاب نوع انبر

اساسی ترین نکته ای که هنگام خرید انبر پرچ باید به آن توجه کرد ، نوع انبر است. اولین ابزار باید مناسب با قطعه با کاری که میخواهید با آن انجام بدهید باشد.

این دستگاه انواع مختلفی دارد و هر کدام کاربردهای مختلفی دارند و برای کار در شرایط و محیط های خاص طراحی شده اند.

به عنوان مثال ، انبر دسته بلند مناسب ترین نوع انبر برای اتصالات بزرگ است. با این حال ، این شما هستید که تصمیم می گیرید به چه ابزارهایی نیاز دارید. برای انتخاب نوع انبر به بخش های قبل بروید.

فنر انبر

از آنجا که این ابزار ابزاری برای اتصال دو قسمت به یکدیگر است ، قدرت فنر استفاده شده در آن باید بالا باشد.

فرآیند پرچ به معنای اتصال دوقطعه با میخ با کمک فنر است. بنابراین ، اگر فنر از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار نباشد ، عملیات پرچ به خوبی انجام نمی شود.

پس اگر بدنبال خرید انبر پرچ خوب و با کیفیت هسیتد حتما به کیفیت فنر بکار رفته در ساخته انبر توجه کنید.

جنس دسته

مهمترین چیزی که باید هنگام خرید ابزار در نظر گرفت ، طراحی این ابزار و مواد دسته آن است. ابزار دستی باید به لحاظ ارگونومی طراحی و ساخته شود تا متناسب با دست کاربر باشد.

انبر های چدن زودتر از انبر استیل می شکند و مصرف کننده مجبور به خرید دوباره می شود که این امر منجر به هزینه های مکرر می شود. بنابراین ، ابتدا به کیفیت و مقاومت انبر پرچ در برابر فشار بیشتر توجه کنید.

قیمت انبر پرچ

مهمترین مسئله ای که هنگام خرید ناخودآگاه هر ابزاری بسیار مورد توجه قرار می گیرد. مخصوصاً اکنون که قیمت ابزار در هر فروشگاه ابزار فروشی به میزان قابل توجهی متفاوت است.

تمام ویژگی هایی که تاکنون ذکر کردیم در قیمت تمام شده ای انبر پرچ تأثیرگذار است. بنابراین ابتدا باید اولویت های خود را تعیین کنید. و سپس بسته به نیاز خود انبر پرچ را خریداری کنید.

مارک انبر پرچ

بسته به اولویت های خود می توانید بودجه مورد نیاز خود را تعیین کرده و انتخاب های بهتری انجام دهید. به عنوان مثال ، اگر این ابزار را برای کارهای بزرگ و سخت می خواهید ، بهتر است از ابتدا بهترین مارک و را انتخاب و خریداری کنید.

می توانید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید. خرید انبر ساده برای انجام کارهای بزرگ می تواند در مدت زمان کمتری از آنچه فکر می کنید خراب شود.

سپس برای خرید دوباره آن باید هزینه کنید. با این نوسانات قیمت در بازار ، ما به شما پیشنهاد می کنیم که در وهله اول هزینه بیشتری انجام دهید. برای شناخت بهترین مارک های انبر پرچ به این مطلب در سایت مراجعه کنید.

ارگونومیک بودن

ارگونومی مهم است که کار با دستگاه لذت بخش است و به کاربر آسیب نمی رساند. از طرف دیگر ، چون ابزاری دستی است ، دسته های آن نیز باید از مقاومت و دوام بالایی برخوردار باشند.

زیرا برای کار با این ابزار باید به دسته فشار وارد کنید. بنابراین باید مقاومت خوبی در برابر این فشار وجود داشته باشد. به طور کلی بدنه و دسته این ابزار بهتر است از فولاد ضد زنگ ساخته شود.

قفل شدن دسته

نکته قابل توجه دیگر قفل شدن انبر است. بعضی از پرچ ها معمولاً در انتهای دسته قفل دارند تا قفل شود و از باز شدن دسته جلوگیری کند.

این ویژگی در مواقعی که باید انبر پرچ را روی حفره ای که ایجاد کرده اید حرکت دهید بسیار عالی است.

انواع میخ پرچ و راهنمای انتخاب میخ پرچ

انواع میخ پرچ و راهنمای انتخاب میخ پرچ

هنگام انتخاب میخ باید به نیروهای برشی و کششی روی قطعات توجه کنید و بر این اساس قطر و مواد میخ را انتخاب کنید و همچنین پرچ را در فاصله مناسب ایجاد کنید. بهتر است مواد میخ قطعات مشابهی داشته باشد.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید ورق های مسی را به یکدیگر بچسبانید ، بهتر است از میخ های مسی استفاده کنید. میخ های آلومینیوم برای پرچ قطعات فلزی مناسب تر و متداول ترند.

اما اگر قرار است یک قطعه فلز را با یک قطعه نرم یا شکننده با میخ های آلومینیومی (مثلاً میز و صندلی های مدرسه) میخ بزنید ، بهتر است قطعه نرم را روی کار قرار دهید یا از واشر پشت قطعه نرم استفاده کنید ؛

همچنین در این موارد بهتر است از میخ های پهن استفاده کنید. به میخ های واشر سرخود یا تیغه های گل پهن نیز گفته می شود. یکی از مشکلاتی که در اثر اتصال نامناسب به دلیل ضعف قسمت آخر ایجاد می شود ، برجستگی است که با کمک ورق های فلزی یا واشرهای پشتی قابل حل است.

طول پرچ ها معمولاً با ضخامت قطعه کار و قطر پرچ ها تعیین می شود ، بنابراین معمولاً مجموع ضخامت قطعه کار و قطر پرچ ها باید برابر با طول پرچ ها باشد. اگر طول پرچ بیشتر از حد لازم باشد ،

در حالی که هزینه خرید پرچ را افزایش می دهد ، تعداد مراحل پرچ و اتصال نادرست قطعه را افزایش می دهد. یکی از دلایل اتصال نادرست پرچ های بسیار طولانی این است که میخ پرچ قطع شده و اتصال قبل از مونتاژ کامل پرچ به پایان نرسیده است.

میخ پرچ شانه دار

در یک طرف پرچ های شانه دار دارای یک کلاهک واز طرف دیگر دارای شانه های توپر هستند که می تواند دارای یک زبان کوچک یک زبانه با قطر کوچک یا دهانه لوله ای باشد. کلاهک های این نوع پرچ ها معمولاً به صورت صاف ، بیضی ، دکمه ای یا شمشیری ساخته می شوند.

طرح اصلی این پرچ ها از موادی مانند فولاد ، فولاد ضد زنگ ، آلومینیوم ، برنج یا مس ساخته شده است. پوشش و روکش این پرچ ها نیز بر اساس نیازها و کاربردهای آنها توسط اپراتور نهایی طراحی و ساخته می شوند.

پرچ های شانه دار یکی از اقتصادی ترین نوع پرچ ها هستند که می توانند قطعات را با سرعت بسیار بالایی بهم متصل کنند. این نوع پرچ ها باعث چرخش و حرکت آسان قطعات پرچ می شوند.

در این نوع پرچ ها ، شانه های آنها به عنوان سطح بلبرینگ عمل می کند و وقتی پرچ می شود ، به بخشی که قطعات نمی چرخند نزدیک می شوند و نزدیک آنها قرار می گیرند.

میخ پرچ آلومینیومی

پرچ ها معمولاً از آلومینیوم ساخته می شوند ، اما قسمت داخلی آن ها از فولاد ساخته شده است. در مکان هایی که رطوبت وجود دارد ، این قطعه فولادی می تواند زنگ زده و رنگ قسمت را تغییر دهد. به همین دلیل از پرچ های آلومینیومی برای جلوگیری از بروز این مشکل استفاده می شود.

میخ پرچ های توپر

این نوع میخ یکی از قدیمی ترین انواع پرچ است. این مدل از یک استوانۀ فلزی ساخته شده و یک سر آن کمی بیشتر از قطر بدنه است. این میخ در مواقعی که نیروی زیادی لازم باشد مورد استفاده قرار می گیرد. مانند بدنه ، پله های فلزی و … برای انجام عملیات پرچ با این نوع میخ ، طرف کار باید دسترسی داشته باشد.

برای ایجاد اتصال نزدیک به سر ، میخ توسط یک وسیله خاص یا با ضربه تغییر شکل می یابد. استاندارد Diane-661 مشخصات فنی این پرچ را تعریف می کند.

میخ پرچ های نیمه خالی

این نوع میخ‌ ها شبیه میخ‌ های ضخیم هستند ، با این تفاوت که در داخل آنها توخالی هستند و به قدرت کمتری نیاز دارند. به این پرچ ها پرچ توخالی یا کور نیز گفته می شود.

سه میخ پرچ توخالی آلومینیومی:

پرچ های توخالی متداول ترین نوع میخ هستند. هنگامی که یک طرف قطعه قابل دسترسی است ، قابل استفاده است. این نوع پرچ ها نسبت به پرچ های توخالی و پرچ های فشار بالا تحمل کمتری دارند.

این نوع میخ از دو قسمت میخ و بدن تشکیل شده است. این قسمت از میخ در داخل بدنه است. این قسمت از قبل دارای بریدگی به نام ناچ است. با برداشتن میخ از بدنه با دستگاه پرچ ، حجم بدنه افزایش یافته و باعث می شود قطعات کاملاً به یکدیگر متصل شوند. استاندارد ملی 3419 ایران مشخصات پرچ های دارای میخ شکستنی را ارائه می دهد.

انبر پرچ اپسوم , انبر پرچ استارمکس , انبر پرچ استنلی , انبر پرچ اکتیو , انبر پرچ اینکو , انبر پرچ پیکاس , انبر پرچ رونیکس , انبر پرچ واستر

لیست پرفروش ترین انبر پرچ

لیست پرفروش ترین انبر پرچ

منبع
thedrivebikniktoolsreview

دوستان برای تکمیل این مقاله تجربیات خود را باما به اشتراک بگذارید. 🌹🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *